Konya Üniversiteleri

Konya Üniversiteleri

Konya, eğitimdeki yüksek standartları ve çeşitli disiplinlerdeki zengin üniversite seçenekleri ile bilinir. Konya Üniversiteleri, akademik mükemmelliği teşvik eder ve öğrencilere çeşitli eğitim fırsatları sunar.

Eğitim kurumları ile işbirliği yapmak, bilgi ve inovasyon alanında büyük avantajlar sunabilir. Siz de Konya’daki üniversitelerle işbirliği yaparak geleceğin yeteneklerini keşfetmek ve projeler geliştirmek için büyük bir potansiyeli açabilirsiniz. Eğitim ve iş dünyası arasında köprüler kurmak için adım atın, yeni işbirliklerine kapılarınızı açın.

Konya’da 2’si vakıf 3’ü devlet olmak üzere 5 üniversite bulunmaktadır.

Konya’da 3 Tıp Fakültesi mevcuttur. Bunlar; Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne bağlı Meram Tıp Fakültesi, KTO Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi’ne bağlı Selçuklu Tıp Fakültesi’dir.

Selçuk Üniversitesi, Konya’da uzun yıllardır 23 fakülte, 7 enstitü, 5 yüksekokul, 23 meslek yüksekokulu, 53 araştırma ve uygulama merkezi ve 1 adet konservatuarda 67.787 öğrenci ile eğitim hizmetine devam etmektedir.

KTO Karatay Üniversitesi 5 adet fakülte, 3 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu, 1 adet enstitü, 6 adet araştırma ve uygulama merkezi ve 9115 öğrenci ile eğitim faaliyetine devam etmektedir. (2023)

Necmettin Erbakan Üniversitesi 20 fakülte, 9 meslek yüksekokulu, 4 enstitü, 1 konservatuar 35 araştırma ve uygulama merkezi ile 39.116 öğrenciye eğitim vermektedir. (2023)

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, 3 fakülte, 2 enstitü ve 7 araştırma ve uygulama merkezi ile 1284 öğrenciye eğitim vermektedir. (2023)

Konya Teknik Üniversitesi 4 fakülte, 1 meslek yüksekokulu, 1 enstitü, 11 uygulama ve araştırma merkezi ve 13.102 öğrenci ile eğitim vermektedir. (2023)

Kaynak: TÜİK, YÖK, Üniversite web siteleri.